Az agrárium jelene és jövője

Az emberiség több ezer éve termeszt növényeket, minden szükséges adat a rendelkezésünkre áll. Mindnyájunk zsebében ott lapul egy kis számítógép, az okos telefon, amelynek kapacitása több ezerszerese az Enigma titkos kódját megfejtő gépének. Mi lehet hát az akadálya annak, hogy automatizáljuk a mezőgazdasági termelést? Fogjuk rá az időjárásra?

A magyar mezőgazdaság az 1970-es években jelentős hatékonyság növekedést produkált. Akkor egy évtized alatt megduplázódtak a termésátlagok, amely alapvetően egy szaktanácsadói hálózat, az ágazati termelési rendszerek tevékenységének volt köszönhető. Az úgynevezett Dimény-modell a kutatási eredmények termelési gyakorlatba történő bevezetésén kívül természetesen tartalmazott olyan közgazdasági elemeket is, mint a vetőmag és műtrágyabeszerzés összehangolása, a gépbérlet, a zöldhitel, a terményfelvásárlás, amelyek pozitív hatása a termelésre szintén nem elhanyagolható. 

A lendületet a gazdasági környezet változása (az input anyagok drágulása,   feldolgozatlan termények árának depressziója, a tulajdoni viszonyok átrendeződése, a környezetvédelmi szabályzók módosítása) törte meg. Az info-kommunikációs (IT) eszközök széleskörű elterjedése, az okostelefonon, táblagépen, laptopon futtatható termelést segítő szoftverek és applikációk rutinszerű használata előre jelzi, hogy a továbblépést a sokváltozós optimálásra képes digitális alapú termelési rendszerek kidolgozása jelentheti.  A jól működő Digitális Termelési Rendszer (DPS) több, mint a precíziós gazdálkodás eszközrendszerének együttese.

A tapasztalatok szerint a gazda helyismerete, a növényt érő stressz hatások helyes értékelése nagyobb hatással van a termésátlagra, mint amennyi precíziós gazdálkodással optimális esetben is elérhető. A DPS-nek tehát a gazda mennyiségi, minőségi vagy profit elvárásait, táblaszintű helyismeretét, tudását és intuícióit programozható módon kell kezelnie. A helyismeret megszerzése a hely- és időkoordinátákhoz kapcsolt meteorológiai adatok, a kezelési-, hozam-, és kártérképek segítségével automatizálható. A gazda az elvárásait az adatgyűjtésen alapuló előre jelzési szcenáriók alapján a realitásokhoz igazíthatja, a szükséges korrekciókat akár a következő termelési évre vonatkozóan is elvégezheti. A rendszer ily módon öntanulóvá  válik, és alkalmazásával jelentősen javítható a termelés hatékonysága, csökkenthetők a költségek, egyszóval javítható az ágazat versenyképessége.